2016 – pierwszy rok z ErP

Przez Adam
W ErP
29 grudnia, 2015
0 komentarzy
2829 Views

Rok 2015 upłynął branży grzewczej pod znakiem przygotowań do wprowadzenia Dyrektywy ErP. Pojawiło się wiele nowych urządzeń, a producenci prześcigali się w akcjach promocyjnych na kotły, których nie mogą już sprzedawać. Jaki będzie rok 2016?

Zrzut ekranu 2015-09-30 o 11.23.15Wpływ Dyrektywy ErP na rynek zaznaczy się w drugim kwartale nowego roku. Przez pierwszych kilka miesięcy 2016 roku kotły wyłączone przez Dyrektywę a zgromadzone w dystrybucji mogą być sprzedawane aż do wyczerpania zapasów. Co więcej, kotły klasyczne są tańsze, więc trafiały często do użytkowników kierujących się niższą ceną. Teraz ta grupa odbiorców zapewne skupi się na najtańszych kotłach kondensacyjnych lub semi-kondensacyjnych. Oby nie przyniosło to znacznego obniżenia jakości i funkcjonalności tych urządzeń. Niektórzy producenci mogą upatrywać w tym swojej szansy na obniżenie kosztów produkcji.

Dyrektywa wymaga tez poprawy efektywności pomp ciepła i zasobników c.w.u., więc trwałym trendem będzie technologiczny rozwój także tych urządzeń. W latach późniejszych Dyrektywa będzie też dotyczyć kotłów stałopalnych, co powinno spowodować dalsze ograniczenie niepożądanych emisji i poprawę jakości tych urządzeń.

Branża OZE w naturalny sposób skorzysta na wprowadzeniu Dyrektywy. Nowe szanse i potencjał rynkowy otwiera się przed pompami ciepła, rozwiązaniami hybrydowymi i w przyszłości kogeneracyjnymi. Moda na oszczędność i samowystarczalność w produkcji energii elektrycznej i systemie ogrzewania jest już trwałym trendem, niska cena przestaje być jedynym faktorem wyboru i decyzji inwestycyjnej. Oczywiście inne trendy będą w budownictwie nowych obiektów, a inne na rynku modernizacji instalacji, gdzie często spotykamy ograniczenia istniejącej konstrukcji budynku, ale docelowo wszyscy na tym skorzystają. Albo czynnie – użytkując bardziej efektywne urządzenia, albo biernie – oddychając czystszym powietrzem.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: