Jak poprawnie odczytać etykietę energetyczną?

Przez Adam
W ErP
17 lutego, 2015
0 komentarzy
3023 Views

Od września Oznakowanie energetyczne stanie się wymogiem dla urządzeń grzewczych i wytwarzających ciepłą wodę użytkową. Co będą zawierały etykiety i w jaki sposób powinniśmy je odczytywać?

Przykladowa_etykieta_energetyczna.Fot.De_DietrichZarówno Ekoprojekt jak i Oznakowanie energetyczne mają doprowadzić do osiągnięcia celów Planu 20/20/20. Oznacza to, że do 2020 roku ma się zwiększyć udział energii odnawialnej do 20% oraz zredukować emisja dwutlenku węgla o 20%. Zmniejszeniu o 20% ma również ulec zużycie energii pierwotnej.
Dyrektywa Ekoprojektu ustala także minimalne poziomy sprawności energetycznej oraz maksymalne poziomy emisji zanieczyszczeń i hałasu. Obejmuje ona generatory o mocy poniżej 400 kW oraz podgrzewacze wody i zasobniki buforowe o pojemności do 2000 litrów. W następstwie stosowania ErP produkty o sprawności sezonowej poniżej 86% będą stopniowo wycofywane ze sprzedaży.

Dla jakich urządzeń stosuje się Oznakowanie energetyczne? Do produktów o mocy poniżej 70 kW. Jego celem jest zapewnienie konsumentom dokładnych, rozpoznawalnych i porównywalnych informacji o efektywności energetycznej i zużyciu energii przez urządzenia, które wybierają.
Etykiety, zawierające oznakowanie energetyczne, posiadają m.in. takie informacje jak:
– sprawność energetyczna (A+++ dla urządzeń o największej sprawności),
– roczne zużycie energii,
– nazwa producenta,
– poziom hałasu.

Etykieta z oznakowaniem energetycznym będzie się również znajdować w materiałach technicznych i marketingowych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: