​​600 mln pomp ciepła do 2030 roku

Przez Monika
W Newsy
6 października, 2022
0 komentarzy
190 Views

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2030 roku powinno zostać zainstalowanych na świecie ponad ​​600 mln pomp ciepła. Obecnie jest instalowane 1,5 miliona sztuk miesięcznie tego typu urządzeń. W 2030 ma być to już około 5 milionów. Do tego czasu pompy ciepła w budynkach mieszkalnych będą około trzykrotnie bardziej wydajne niż tradycyjne kotły na paliwa kopalne.

Do 2020 roku zainstalowano na świecie około 180 milionów pomp ciepła. W 2030 roku ma być to już około 600 milionów. Ponadto do 2030 roku około 40 %  energii elektrycznej na świecie ma być produkowane w instalacjach fotowoltaicznych i wiatrowych.

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2050 roku znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na energię. Konieczne będzie przy tym znaczące ograniczenie emisji CO2. Jak to pogodzić? Rozwiązaniem mają okazać się pompy ciepła. Pozwolą one także na zwiększenie udziału OZE w ogólnej produkcji energii i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. 

Jak wygląda udział pomp ciepła wśród urządzeń grzewczych w różnych krajach na świecie? W Szwecji pompy ciepła pokrywają zapotrzebowanie na ciepło w budynkach w niemal 30 %.  W Finlandii jest to 15 %. W krajach, w których równie lub bardziej istotne niż grzanie jest chłodzenie, również królują pompy ciepła. Taka sytuacja występuje w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. W Japonii to klimatyzator jest zwykle jedynym urządzeniem grzewczym .W USA  około 40 % nowych domów jednorodzinnych jest ogrzewanych pompami ciepła.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: