Źródła zanieczyszczeń powietrza

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Kwiecień 20, 2017
0 komentarzy
3798 Views

Wydawać by się mogło, że wraz z odejściem zimy i zakończeniem sezonu grzewczego problem smogu i zanieczyszczeń powietrza przestaje istnieć. Jednak czynników wpływających na stężenie szkodliwych substancji, jest więcej.

blogFaktem jest, że największa ilość zanieczyszczeń w powietrzu występuje zimą, kiedy obecność pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych nasila się za sprawą palenia paliwem stałym lub, co gorsza, śmieciami. Polacy wciąż bowiem w dużej mierze korzystają z urządzeń grzewczych starego typu. Przykład zwiększonego stężenia niebezpiecznych dla zdrowia substancji mogliśmy obserwować ubiegłej zimy, kiedy to w miastach na południu Polski dopuszczalna dzienna norma była przekraczana nawet kilkunastokrotnie.

W okresie letnim sytuacja wygląda nieco lepiej. Jak informuje raport Zrównoważone miasta, o ile w Krakowie, Katowicach czy Sosnowcu głównym źródłem zanieczyszczeń jest sektor komunalny, to np. w Warszawie smog powstaje w dużej mierze w wyniku większego w porównaniu z innymi polskimi miastami natężenia ruchu drogowego, który utrzymuje się przez cały rok.

Jeszcze jednym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest sektor przemysłowy. Emisja niebezpiecznych substancji pochodzących z fabryk nie jest tak wysoka, jak w przypadku transportu czy spalania paliw stałych, ze względu na wprowadzone przez Unię Europejską wymogi, zakładające stosowanie nowoczesnych technologii i przestrzeganie przepisów.

Choć na działanie branży przemysłowej nie mamy wpływu, to sposób przemieszczania się i ogrzewania domów możemy zmienić. Jak? Kilka sposobów przedstawiliśmy w artykule 3 triki, które pomogą być bardziej eko.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: