Zielona energia ważna dla firm

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Październik 30, 2018
0 komentarzy
2802 Views

Rośnie liczba firm, które zaopatrują się w energię z odnawialnych źródeł energii. Co istotne, niektóre z nich całkowicie rezygnują z wykorzystania paliw kopalnych. Taki trend na razie widoczny jest wśród wielkich firm, jednak ich drogą podążają również średnie przedsiębiorstwa.

electricity-1330214_1920Dbałość o środowisko naturalne, większa świadomość ekologiczna, ale też ograniczenia kosztów to główne powody, dla których zmienia się polityka energetyczna globalnych firm. Za światowymi liderami podążają też średnie firmy, które poszukują optymalnych dla siebie sposobów na inwestycje w zaawansowane technologie energetyczne.

Już w 2015 roku nabywcy korporacyjni na całym świecie podpisali kontrakty na rekordowe ponad 3,7 GW energii słonecznej i wiatrowej. W kolejnym roku poziom zamówień utrzymał się na równie wysokim poziomie. Widoczny jest dodatkowo trend, w którym także mniejsze firmy myślą o pozyskaniu energii z odnawialnych źródeł. Bodźcem do zmian są coraz atrakcyjniejsze ceny energii wiatrowej i solarnej w porównaniu do energii konwencjonalnej. Istotny wpływ na decyzje ma także zmienność cen paliw i CO2, w porównaniu do kosztów energii odnawialnej. Wiele firm dąży również do zrównoważonego rozwoju, działając na rzecz ochrony środowiska i zmiany klimatu.

Firmy chętnie wybierają OZE

Z danych przedstawionych w raporcie firmy doradczej Deloitte – „Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy” wynika, że nawet 48 proc. średnich firm w USA pracuje nad pozyskaniem odnawialnych źródeł energii. Według ekspertów Deloitte, niebawem podobnie ma być w naszym kraju.

Ponadto, na świecie powstają zrzeszenia firm tworzone w celu propagowania zielonej energii. Jednym z nich jest globalny ruch RE100, utworzony w 2014 roku. Jego członkowie zobowiązali się do wykorzystywania w 100% energii odnawialnej. Obecnie firmy zrzeszone w RE100 kupują tyle samo energii odnawialnej co Polska lub cały stan New York.

W Polsce też widzą zalety

W ślad za zagranicznymi firmami idą także polskie przedsiębiorstwa. Wśród nich również  widać rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii oraz chęć ograniczania emisyjności produkcji. W przypadku rodzimych przedsiębiorstw trend ten jest o tyle istotny, że krajowa energetyka oparta jest w dużej mierze na źródłach węglowych. Wytwarzanie zielonej energii lub jej zakup z odnawialnych źródeł jest więc krokiem w dobrym kierunku. Przekłada się to na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a co za tym idzie wpływa na poprawę powietrza, którym oddychamy. Ograniczane są też koszty produkcji, a więc ceny produktów i dóbr są niższe.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: