Wymiana starego kotła na kondensacyjny

Przez Monika
W Instalatorzy
Lipiec 31, 2018
0 komentarzy
1154 Views

Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale również finansowego. Decydując się na zmianę urządzenia, konieczne będzie wykonanie jednak kilku modyfikacji.

kociol-kondensacyjny-dwufunkcyjny-mcr-home_zdjecie-aranzacyjne-fot-de-dietrichDrobne modyfikacje związane z wymianą kotła

Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak kondensacyjne kotły gazowe wyposażone są w niemal kompletny osprzęt kotłowni. Posiadają pompę, naczynie przeponowe, a niektóre z nich mają zintegrowany podgrzewacz c.w.u. Oznacza to, że wymiana starego kotła na nowy kondensacyjny może wymagać pewnych przeróbek w kotłowni. Wiąże się to najczęściej z usunięciem starych pomp, zbiornika ciepłej wody i zbędnego orurowania.

Ponadto, zmiany może wymagać sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła. Stare urządzenia zwykle posiadają otwartą komorę spalania. W ich przypadku powietrze pobierane jest z pomieszczenia w którym się znajdują, a spaliny odprowadzane są na zewnątrz budynku rurą o średnicy ok. 130 mm.

Kondensacyjne kotły gazowe to urządzenia z zamkniętą komorą spalania – pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku. W odprowadzającej spaliny rurze panuje nadciśnienie, dlatego nie można bezpośrednio wykorzystać istniejącego układu spalinowego.

Odprowadzanie spalin po wymianie kotła na kondensacyjny

Spaliny będące wynikiem pracy kotłów kondensacyjnych odprowadzane są na zewnątrz budynku rurą ze stali nierdzewnej o średnicy 60 lub 80 mm. Praktycznym rozwiązaniem będzie włożenie takiej rury do starej spalinowej. Umożliwi to odprowadzanie spalin poza budynek, z kolei przestrzenią między nową rurą spalinową a starą, pobierane jest powietrze z zewnątrz budynku do kotła.

Jeśli stary kocioł gazowy pracował w technologii z zamkniętą komorą spalania, to prawdopodobnie bez większych przeróbek możliwe będzie wykorzystanie istniejącego już systemu spalinowego dla nowego kondensacyjnego kotła gazowego.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: