Wymiana kotła grzewczego a ustawy antysmogowe – woj. Śląskie

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Październik 5, 2017
0 komentarzy
391 Views

Zła jakość powietrza powietrza doprowadziła do sytuacji, w której kolejne województwa decydują się na wprowadzenie ustawy, mającej na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Po Małopolsce przyszła kolej na województwo śląskie.

fabrykaZ opublikowanego w 2016 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database” wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce. Aż 10 z nich leży w województwie śląskim. Skala problemu jakości powietrza na tym obszarze jest więc bardzo duża.

Uchwała antysmogowa to dopiero początek zmian

Nowe przepisy antysmogowe zaczęły obowiązywać 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. W myśl nowej ustawy, nie można stosować już węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Zgodnie z zapisami uchwały osoby te muszą zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5.

Co ze starymi kotłami?

Dla wymiany starych kotłów przedstawiono trzy daty graniczne, w zależności od okresu ich użytkowania. Kotły eksploatowane powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Dla kotłów użytkowanych od 5 do 10 lat, jest czas na wymianę do końca 2023 roku. Użytkownicy najmłodszych kotłów mają z kolei czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Gaz i energia odnawialna

Według całego projektu najbardziej pożądanym sposobem ogrzewania budynków jest ogrzewanie gazowe i ciepło systemowe. Stąd też pomysły, aby w jak najbardziej możliwym stopniu wypromować tego typu inwestycje, nie tylko zwiększając wiedzę mieszkańców nt. bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, ale również poprzez korzystne dofinansowania. Planuje się skierowanie wsparcia na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej i przesyłowej. Wsparcie przewiduje w szczególności budowę i przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, takich jak: słońce, woda, geotermia i wiatr.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: