Wybieramy kocioł: wiszący czy stojący?

Przez Adam
W Instalatorzy
Październik 10, 2017
0 komentarzy
645 Views

Planując zakup kotła musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z istotnych aspektów jest sposób jego montażu. Na rynku dostępne są wersje wiszące lub stojące, a warunkiem wyboru danego urządzenia będą względy użytkowe.

MCX_2Kocioł wiszący

Duża zaletą kotłów wiszących jest fakt, że można je powiesić w dowolnym miejscu niemal każdego pomieszczenia. Wiąże się to oczywiście z oszczędnością miejsca i możliwością zaaranżowania nowej przestrzeni użytkowej. Część z oferowanych urządzeń można zabudować, np. umieścić w szafce albo we wnęce ściennej.

W niewielkich domach i mieszkaniach, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na c.w.u.  najlepiej sprawdzą się kotły wiszące dwufunkcyjne. Wariant dwufunkcyjny wytwarza wodę przepływowo, dzięki czemu nie trzeba czekać aż zbiornik wody podgrzeje się w całości. Tego typu rozwiązanie ma wpływ na zmniejszenie strat energii, ale przekłada się też na mniejszy komfort korzystania z ciepłej wody.

Z kolei decydując się na kocioł wiszący z osobnym zasobnikiem, trzeba znaleźć na niego odpowiednie miejsce. Oczywiście nie musi się ono znajdować się w tym samym pomieszczeniu, ale np. w kotłowni. Najczęściej pojemność podgrzewacza dla kotła wiszącego wynosi od ok. 100 do 150 litrów.

Kocioł stojący

Kotły stojące z wbudowanym zasobnikiem przeznaczone są do domów oraz mieszkań, w których istnieje duże zapotrzebowanie na c.w.u. Dodatkowo takie rozwiązanie zwykle zajmuje więcej miejsca i wymaga zakupu oraz instalacji dodatkowych elementów do jego funkcjonowania. W obudowie zaś ukryte są rury, armatura a także osprzęt urządzenia. Kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem polecany jest do domów, w których będzie zainstalowany w pomieszczeniu wydzielonym na powierzchnię techniczną.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: