Wrocławska uczelnia przechodzi na OZE

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Listopad 29, 2018
0 komentarzy
592 Views

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przejdzie na energię odnawialną z pomocą sąsiadującej z nim Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

solar-energy-868663_1920Po budynkach wchodzących w skład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe przyszedł czas na położony w jej sąsiedztwie Uniwersytet Ekonomiczny. Uczelnia chce wykorzystać doświadczenie władz spółdzielni i z jej pomocą rozpoczyna instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w swoim kampusie. W planie jest całkowite uniezależnienie się energetycznie w ciągu najbliższych 10 lat. Stanie się samowystarczalną energetycznie uczelnią jest jednym z kluczowych projektów działającego na Uniwersytecie „Green Teamu” – Komisji Rektorskiej ds. Odpowiedzialności Społecznej. Spółdzielnia w zamian za wsparcie o własne doświadczenia otrzyma możliwość korzystania z badań naukowych prowadzonych przez uczelnię. Uniwersytet zamontuje panele fotowoltaiczne na 24 swoich budynkach.

Spółdzielnia bogata w doświadczenie

To nie pierwszy projekt wrocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Niespełna rok temu została przez nią uruchomiona, największa w Polsce miejska elektrownia fotowoltaiczna. W sumie zamontowano 2771 paneli fotowoltaicznych na dachach 35 wieżowców. Powstała instalacja ma moc blisko 0,8 MW i wykorzystywana jest do zasilania części wspólnych budynków m.in. wind, oświetlenia korytarzy i otoczenia.

Ze wstępnych szacunków wynika, że roczne rachunki za wspólnie zużywany prąd zmniejszyły się z 1 mln zł do 650 tys. zł. Innym efektem powstałej instalacji jest mniejsza emisja CO2 do atmosfery o około 600 ton. Spółdzielnia planuje w przyszłym roku dalszą rozbudowę – w czterech blokach zostaną pilotażowo uruchomione pompy ciepła, które współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną do podgrzania wody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

komentarze z facebooka: