W Warszawie rozpoczęli walkę ze smogiem

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Marzec 21, 2019
0 komentarzy
180 Views

W stolicy na dobre ruszyła walka ze smogiem. Tylko w tym roku na ten cel ma zostać przeznaczonych ok. 30 mln zł, a w ciągu najbliższych 4 lat w sumie aż 300 mln zł.

warsaw-823079_1920Lepsza jakość powietrza, a także zdrowie mieszkańców – to główne czynniki stojące za planowanymi działaniami przez Urząd miasta stołecznego Warszawy. Już w tym roku stolica na walkę ze smogiem przeznaczy 30 mln zł. W przyszłym roku kwota ta ma być dwa razy większa, a w kolejnych dwóch latach wyniesie łącznie ok. 210 mln zł. W sumie na walkę ze smogiem ma być przeznaczone aż 300 mln zł. Koordynacją wszystkich działań antysmogowych w warszawskim magistracie zajmie się nowo powołane – Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

Na co wsparcie?

Pieniądze przeznaczone będą m.in. na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii. Wysokość dotacji dla osób indywidualnych wynosić będzie 12 tys. zł bez kryterium dochodowego. Planowane są również liczne udogodnienia dla mieszkańców chcących składać wnioski, np. pomoc przy wypełnianiu dokumentów czy uproszczona ścieżka przyznawania pieniędzy.

Już w najbliższych tygodniach miasto ma ogłosić przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. W tym roku planowany jest także zakup blisko 140 czujników – w tym 98 w Warszawie i 38 na terenie aglomeracji, monitorujących podstawowe zanieczyszczenia pyłami PM2,5 i PM10. Wskazania z czujników będą w czasie rzeczywistym pokazywane na miejskich nośnikach, w komunikacji publicznej oraz w Internecie.

Powstałe Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej realizować będzie kilkanaście różnych zadań. Do najważniejszych z nich będą należeć: aktualizacja danych o starych piecach i innych indywidualnych źródłach ciepła, wsparcie mieszkańców przy wymianie nieekologicznego systemu ogrzewania, rozbudowa oraz zarządzanie Warszawskim Indeksem Powietrza, a także edukacja mieszkańców.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: