Sposoby na oszczędne ogrzewanie gazem cz.1

Przez Adam
W Instalatorzy
Listopad 21, 2017
0 komentarzy
439 Views

Ogrzewanie gazowe należy do najczęściej wybieranych typów ogrzewania w polskich domach. Choć taka forma nie należy do najdroższych, koszty użytkowania gazu można zawsze nieco ograniczyć, co z pewnością odczujemy w swoim portfelu.

ZENA1. Wymiana na kocioł kondensacyjny

Wiele mieszkań wyposażonych jest w kotły gazowe starszych generacji, które nie są tak oszczędne i wydajne jak ich współczesne odpowiedniki. Bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie zużycia gazu jest modernizacja polegająca na zastąpieniu użytkowanego kotła nowym, pracującym w technologii kondensacyjnej. Koszty poniesione na zakup nowego urządzenia zwrócą się już po kilkunastu latach, dzięki niższym rachunkom za gaz. Tego typu kotły charakteryzują się dodatkowo niezawodnością i prostym użytkowaniem – są praktycznie bezobsługowe. Ważne jest, aby przed zakupem kotła kondensacyjnego zwrócić uwagę na jego moc. Dobierając ją optymalnie będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie lub dom zostaną odpowiednio ogrzane. Należy przy tym wspomnieć, że kotły kondensacyjne są sprawniejsze, jeśli są mniej obciążone.

2. Regulatory temperatury do ustawienia optymalnych warunków w domu

Regulatory pokojowe sterują pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Zwykle mają kilka programów: godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Programator, pracujący w cyklu dobowym lub tygodniowym, pozwala na ustawienie mniejszej temperatury w nocy lub w godzinach, w których mieszkańcy przebywają poza domem. W ten sposób racjonalnie gospodarujemy energią. Podział instalacji grzewczej na strefy na etapie jej budowy umożliwia instalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach, gwarantując temperaturę komfortu różną dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.

Systemy automatyki pogodowej najlepiej sprawdzają się we współpracy z kotłami kondensacyjnymi, w dużych domach o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło. Są one bardzo czułe, pozwalają na regulację temperatury z dokładnością do 1°C. W dużych domach przekładają się zatem naprawdę dużą oszczędność.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: