Praktyki zarządzania jakością powietrza w wybranych miastach europejskich

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Maj 25, 2017
0 komentarzy
378 Views

W analizie działań stosowanych w Europie w celu poprawienia jakości powietrza, wzięło udział 12 europejskich miast: Antwerpia, Berlin, Dublin, Madryt, Malmo, Mediolan, Ploeszti, Praga, Wiedeń, Płowdiw, Paryż i Wilno. Dane dostarczone przez miasta pozwalają zidentyfikować problemy dotyczące poprawy stanu powietrza i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

blogJak informuje raport „Zrównoważone miasta”, w większości miast najwięcej kłopotów przysporzył sektor transportu, komunalny oraz przemysłowy. Jakie działania w celu zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza są najczęściej podejmowane przez Europejczyków?

W sektorze przemysłowym miasta dużą wagę przywiązują do zwiększenia wydajności elektrowni i dobrowolnego zmniejszenia emisji w poszczególnych rafineriach. Takie prace miały miejsce w szczególności w Wiedniu w 1999 i 2007 roku.

Europejskie miasta skupiły również swoją uwagę na zwiększeniu efektywności energetycznej budynków i wykorzystywaniu ekologicznych paliw, które pozwolą zminimalizować emisję szkodliwych substancji. W Wiedniu wprowadzono zakaz palenia węglem oraz rozpoczęto wzmacnianie izolacji cieplnej w starych budynkach.

W zakresie transportu Europejczycy postawili na poprawę stanu technicznego pojazdów oraz rozbudowanie komunikacji publicznej. W Berlinie w tym celu wprowadzone zostały ograniczenia emisyjności autobusów, taksówek i pojazdów szkolnych, a w Wiedniu rozbudowane zostały ścieżki rowerowe i sieć autobusowa. Działania podejmowane przez władze miast, które wzięły udział w badaniu polegały również na wprowadzeniu stref niskiej emisji, zakazu budowy wysokich nadajników oraz zarządzania nowymi systemami parkowania. Aby zmniejszyć ruch w centrach miast wprowadzone zostały tzw. strefy ekologiczne, jak na przykład w Berlinie, a w Wiedniu ograniczona została prędkość pojazdów do 80 km/h na autostradach miejskich oraz do 50 km/h w mieście.

Nie bez znaczenia są też kampanie społeczne, których zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, zachęcenie do aktywności niskoemisyjnej i praktykowania zachowań proekologicznych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: