Pogromca smogu w Krakowie

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Marzec 6, 2018
0 komentarzy
414 Views

W krakowskim parku Jordana stanął Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie. Wieża antysmogowa jest częścią projektu z pogranicza sztuki i technologii, holenderskiego artysty Daana Roosegaarde’a.

smogfreepoland2Stolica województwa małopolskiego znajduje się w czołówce polskich miast pod względem zanieczyszczenia powietrza. Nie dziwi więc, że podejmowanych jest wiele inicjatyw mających na celu poprawę zaistniałej sytuacji.

Przed kilkunastoma dniami w krakowskim parku Jordana ustawiono Smog Free Tower, będący wielkim oczyszczaczem powietrza. Projekt holenderskiego artysty Daana Roosegaarde’a to siedmiometrowa konstrukcja zasysająca zanieczyszczone powietrze i oczyszczająca je z ok. 70 proc. pyłu PM10 i ok. 50 proc. pyłu PM2,5. Urządzenie wykorzystuje opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę i sprawia, że w jego okolicy powietrze będzie o 75 proc. czystsze, zużywając do tego niewiele energii, bo zaledwie 1400 W. Jest to mniej niż, np. czajnik elektryczny. W opracowaniu jest już zasilanie urządzenia bateriami słonecznymi. Skuteczność wieży została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology. Miejsce ustawienia wieży – park Jordana wybrano nieprzypadkowo. Należy on do miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców nawet zimą, a przy tym jest położony w niecce. Taka forma oczyszczania powietrza jest więc w nim potrzebna i jak najbardziej sensowna.

Zakup wieży na stałe to koszt około 10 milionów złotych.

Wykorzystane zanieczyszczenia

Odfiltrowane przez urządzenia zanieczyszczenia są sprasowane pod bardzo dużym ciśnieniem, tworząc małe sześciany z których następnie produkuje się biżuterię. Kostki z zamkniętym wewnątrz czarnym sześcianem zdobią pierścionki i spinki do mankietów i są stale dostępne na specjalne zamówienie. Do wykonania każdego z nich potrzeba zanieczyszczenia, pozyskanego z 1000 metrów sześciennych powietrza.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: