Ogrzewanie podłogowe we współpracy z pompą ciepła cz.2

Przez Adam
W Instalatorzy
Styczeń 18, 2018
0 komentarzy
320 Views

Kontynuujemy prezentowanie zalet płynących z połączenia ogrzewania podłogowego i pomp ciepła. Po walorach związanych z ekonomiczną pracą i estetycznym wyglądem, czas na kolejne plusy tego rozwiązania.

Pierwszą część posta możecie przeczytać tutaj.

GSHP_psyRówny rozkład ciepła

W przypadku ogrzewania podłogowego uzyskujemy zbliżony do naturalnego, rozkład temperatury w pomieszczeniu. Przy tego typu ogrzewaniu ciepło jest przekazywane do pomieszczenia głównie poprzez promieniowanie, czyli inaczej niż w przypadku grzejników, gdzie powstaje ruch konwekcyjny powietrza w wyniku dużych różnic temperatur. Emisja ciepła na całej powierzchni podłogi zapewnia jednakową temperaturę w całości pomieszczenia, podczas gdy przy zastosowaniu grzejników mogą tworzyć się obszary cieplejsze i chłodniejsze związane z niedostatecznym ruchem powietrza.

Lepsze samopoczucie domowników

Ciepło, z jakim mamy do czynienia przy ogrzewaniu podłogowym, czyli takim które się rozchodzi poprzez promieniowanie, a nie przez unoszenie i intensywny ruch powietrza (grzejniki), jest zdecydowanie lepiej odbierane przez organizm człowieka. Powietrze nie jest wysuszone, a korzystniejszy stopień wilgotności gwarantuje mniejsze niebezpieczeństwo podrażnień gardła i oskrzeli.

Do właściwego funkcjonowania całego organizmu niezbędna jest też stała temperatura ciała, a dobre samopoczucie nierozerwalnie związane jest z równowagą termiczną organizmu człowieka z otoczeniem. Komfortowa temperatura, czyli taka przy której człowiek nie odczuwa ani zimna ani ciepła, jest subiektywna lecz przeważnie oscyluje między 20 a 23°C. Im wyższa temperatura powietrza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy. Aby zmniejszyć ryzyko bólu głowy oraz migren warto dążyć do tego, aby temperatura pomieszczenia była jednakowa na całej jego przestrzeni, niezależnie od temperatury zewnętrznej.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: