Montaż kolektorów słonecznych

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 6, 2017
0 komentarzy
362 Views

Właściwa instalacja kolektorów słonecznych ma duże znaczenie dla ich wydajności. Odpowiednio dobrane miejsce pozwoli cieszyć się w pełni potencjałem systemu, co przełoży się także na wiele korzyści dla domowników. Przedstawiamy więc kilka wariantów instalacji kolektorów słonecznych.

Inisol_kolektorPo pierwsze: wybór miejsca montażu kolektorów

Kolektory słoneczne najczęściej umieszczane są na dachach spadzistych. Duże znaczenie odgrywa tutaj łatwość montażu i korzystne usytuowanie względem słońca. Kolektory słoneczne instalowane są kilka centymetrów nad połacią dachu, ustawione równolegle do niej. Jeśli dachówka jest zbyt płaska, możemy ustawić je pod innym kątem na stelażach przestrzennych korygujących kąt nachylenia połaci.

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż kolektorów w linii pokrycia dachowego. Za tego typu metodą przemawia przede wszystkim mniejsze obciążenie konstrukcji dachu z powodu gromadzącego się zimą śniegu oraz mniejszy opór wiatru. W przeciwieństwie do instalacji kolektorów nad dachówką, tutaj konieczne będzie zdjęcie części pokrycia, aby umieścić w nim panele.

Posiadanie dachu płaskiego nie wyklucza też możliwości montażu kolektorów na nim, czy nawet na ziemi (np. kiedy kształt dachu uniemożliwia instalację kolektorów, a wielkość działki pozwala na ich bezproblemowe rozmieszczenie). Tak zainstalowane kolektory można ustawić optymalnie, dzięki czemu będą działać wydajnie. W przypadku, gdy kolektorów jest więcej i rozmieszczone są za sobą, ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między rzędami, aby poprzedzające panele nie przysłaniały tych ustawionych za nimi. Złe rozstawienie powodowałoby zacienienie, a to z kolei przekłada się na mniejszą wydajność kolektorów zamontowanych w dalszych rzędach. Ponadto, kolektory rozmieszczone na ziemi łatwiej wyczyścić lub odśnieżyć, co także przyczynia się do efektywności całego systemu. Ze względu na lepszy dostęp w razie awarii ich naprawa jest też łatwiejsza.

Ściana budynku również jest miejscem, na którym mogą znaleźć się kolektory słoneczne. Kluczowe jest jednak to, aby ściana zwrócona była w kierunku południowym. Bezpośrednio na niej w pozycji pionowej możemy osadzić kolektory próżniowe. Jeżeli chcemy zamontować na ścianie kolektor płaski, musimy go pochylić z wykorzystaniem specjalnych zestawów montażowych.

Po drugie: optymalnie ustawiony kierunek i kąt kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne powinny zostać zamontowane w kierunku południowym. Niewielkie odchylenia w stronę wschodu lub zachodu nie mają wielkiego znaczenia dla działania całej instalacji, o ile finalnie nie przekroczą ok. 10%. Jeśli miejsce montażu kolektorów wymusza większe odchylenie, panel powinien mieć również większą powierzchnię.

Oprócz doboru odpowiedniego kierunku, niezwykle istotne jest też ustawienie najkorzystniejszego kąta nachylenia. W Polsce nachylenie kolektorów powinno wynosić od 30 do 60°. Najefektywniej w skali całego roku działają kolektory ustawione pod kątem ok. 45°. Jeżeli mamy możliwość zmiany nachylenia kolektorów, w okresie letnim efektywnie będą pracowały kolektory położone pod kątem 30°, z kolei zimą pod kątem 60°.

Aby ułatwić instalację kolektorów słonecznych firma De Dietrich Technika Grzewcza przygotowała kompletne pakiety solarne gotowe do montażu.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: