Kraków znów zaskakuje. Stojaki rowerowe inne niż wszystkie

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Luty 14, 2019
0 komentarzy
427 Views

Przed krakowskimi szkołami pojawiło się ponad 100 nowych stojaków rowerowych. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że powstały one ze stali odzyskanej ze starych kotłów węglowych.

Stojaki rowerowe Fot. ArcelorMittalZ tą niecodzienną inicjatywą wyszła krakowska huta ArcelorMittal Poland. Ze zgromadzonego przed sezonem grzewczym złomu – ok. 600 pieców, m.in. stare kotły, żeliwne drzwiczki od pieców kaflowych, miała powstać przydatna mieszkańcom mała architektura miejska. Urządzenia oddawane były przez mieszkańców Krakowa, którzy korzystając z miejskiego dofinansowania, wymienili je na ekologiczne źródła ciepła. W internetowym konkursie zdecydowano, że złom zostanie zamieniony w stojaki na rowery, które swoim kształtem nawiązują do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic.

Huta w porozumieniu z miastem wypłaca również po 150 zł bonusu dla osób, które wymieniły stary piec na ekologiczne źródło ciepła. W 2018 roku z takiego rozwiązania skorzystało ponad 800 osób. Poza tym nadal zbierane są stare kotły, które posłużą do stworzenia kolejnych stojaków na rowery.

Według wyliczeń krakowskiego magistratu w mieście do likwidacji zostało jeszcze ok. 5,7 tys. przestarzałych pieców na paliwa stałe. W ostatnich 3 latach zdemontowano już ok. 18 tys. takich palenisk. W ich miejsce zamontowano bardziej ekologiczne, głównie gazowe, systemy ogrzewania.

Należy wspomnieć, że termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w stolicy małopolski mija we wrześniu tego roku. W tym czasie wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa zakazująca palenia węglem, drewnem i pozostałymi paliwami stałymi.

 

Fot. ArcelorMittal

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: