Kotlina Jeleniogórska walczy z redukcją smogu

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Kwiecień 21, 2016
0 komentarzy
822 Views

Południe Polski jest najbardziej zanieczyszczonym regionem naszego kraju. Aglomeracja Jeleniogórska, w której skład wchodzi kilka miejscowości turystycznych, również chce walczyć z niską emisją, na którą codziennie są narażeni turyści oraz mieszkańcy tamtejszych okolic.

540px-POL_Jelenia_Góra_COA.svg

Samorządowcy Aglomeracji chcą zwrócić się o pomoc do Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie podjęcia uchwały ograniczającej palenie w piecach węglem słabej jakości oraz węglem brunatnym. Kiedy Jelenia Góra oraz okoliczne miasta zostaną objęte “ustawą antysmogową” władze będą mogły ubiegać się o dodatkowe środki na wymianę pieców.

Przypomnijmy, że Jelenia Góra uczestniczyła w programie KAWKA, który był finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Urzędu Miasta od 2013 roku. Z puli przeznaczonej na dofinansowania w wysokości 69 procent kosztów skorzystało 420 osób. Ze środków zakupiono bardziej ekologiczne piece, które nie trują środowiska jak te, które są opalane węglem. Miasto zadecydowało również o zamknięciu centrum miasta dla samochodów ciężarowych, co również korzystnie wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych spalin.

Niebawem ma również ruszyć zmiana w jeleniogórskim MZK – w ramach ZIT modyfikację mają przejść wszystkie środki transportu. Docelowo wszystkie autobusy mają spełniać normy niskiej emisji, a na ulice wjedzie dodatkowo pięć nowych pojazdów hybrydowych. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: