Komfortowe temperatury latem

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 24, 2018
0 komentarzy
352 Views

Wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła mogą pełnić w zależności od modeli, także funkcję chłodzenia. Proces ten realizowany może być na dwa sposoby: aktywnie lub pasywnie.

blogW przypadku chłodzenia aktywnego konieczne jest dostarczenie energii elektrycznej do uruchomienia sprężarki. Poprzez odwrócenie kierunku przepływu czynnika roboczego w układzie, urządzenie zamiast dostarczać ciepło do budynku, odbiera je i przekazuje do dolnego źródła ciepła.  Przy zastosowaniu klimakonwektorów system zagwarantuje pełną klimatyzację obiektu.

Urządzenia korzystające z trybu chłodzenia aktywnego zapewniają pełen komfort przez cały rok, niezależnie od zastosowanych rozwiązań wewnątrz budynku: ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów. Należy zaznaczyć, że wykorzystanie klimakonwektorów pozwala na znaczne obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu i gwarantuje pełną klimatyzację, co jest szczególnie istotne podczas letnich upałów.

Pasywna forma chłodzenia zapewnia naturalne schładzanie pomieszczeń jedynie przy zasileniu pomp obiegowych, stanowiąc najtańszy sposób obniżania temperatury. W tym przypadku dobrze sprawdzi się gruntowa pompa ciepła. Proces ten przebiega bez użycia sprężarki, a dla poprawy komfortu wykorzystuje niską temperaturę w gruncie, gdyż latem jest ona jest znacznie niższa niż wewnątrz domu. Ciepło odebrane z budynku jest przekazywane do układu glikolowego, a następnie oddawane do gruntu. Nie jest to układ typowej klimatyzacji, jednak zapewnia obniżenie temperatury o kilka stopni w stosunku do temperatury zewnętrznej.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: