Komfortowa temperatura w domu. Automatyka pokojowa czy pogodowa?

Przez Adam
W Instalatorzy
Grudzień 21, 2017
0 komentarzy
407 Views

Sterowanie ogrzewaniem w domu może się odbywać na kilkanaście sposobów. Do najpopularniejszych z nich należy automatyka pokojowa i pogodowa. Przedstawiamy czym charakteryzują się oba rozwiązania.

Diematic_iSystem_De DietrichAutomatyka pokojowa

Urządzenia tego typu sterują pracą kotła przy uwzględnieniu wprowadzonych ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Najczęściej posiadają kilka programów tj. godzinowy, dzień i noc, weekendowy, a nawet „urlopowy”. Regulatory dodatkowo umożliwiają określenie optymalnej temperatury w zależności od pory dnia lub czasowe jej obniżenie w przypadku, np. dłuższego wyjazdu, kiedy nie ma potrzeby utrzymywania ciepła w domu. Projektując instalację grzewczą warto podzielić ją na strefy, co umożliwia zainstalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach. Takie działanie zapewni różne temperatury dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.

Automatyka pogodowa

W przypadku automatyki pogodowej sterowanie pracą kotła uzależnione jest od warunków i temperatury panujących na zewnątrz budynku. W ten sposób kocioł może pobierać mniej energii, gdy termometr wskazuje wyższą temperaturę. Ważne jest jednak, aby czujnik zewnętrzny był umieszczony w miejscu nienasłonecznionym i nie narażonym na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, temperatura w pomieszczeniach ustawiona przez regulator, nijak będzie się miała do rzeczywistych warunków i potrzeb domowników.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: