Kolektor pionowy – jak to działa?

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 25, 2019
0 komentarzy
89 Views

Gruntowa pompa ciepła z kolektorami pionowymi to rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest przez wielu inwestorów. 

GSHP_5Instalację dolnego źródła ciepła stanowią tutaj sondy pionowe. Dobierając ich łączną długość trzeba pamiętać o dostosowaniu wielkość instalacji do rocznego zużycia ciepła w budynku. Nowoczesne systemy gruntowych pomp ciepła energię cieplną pobierają bezpośrednio z ziemi lub wody gruntowej.

Sama technologia jest też przystosowana do zróżnicowanego ukształtowania terenu. Działanie systemu w przypadku technologii glikol/woda jest stosunkowo proste. Rury kolektora wypełnione są roztworem glikolu, czyli czynnikiem roboczym, który przemieszcza się za sprawą pompy obiegowej dolnego źródła. Roztwór wychładza się w parowniku do temperatury niższej niż temperatura gruntu, następnie poprzez pompę obiegową jest tłoczony z powrotem do sondy, skąd pobiera energię cieplną i transportuje ją do parownika pompy ciepła. Sam glikol znajdujący się w obiegu nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem lub wodami gruntowymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

komentarze z facebooka: