Kocioł stojący czy wiszący?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Czerwiec 19, 2014
0 komentarzy
5055 Views

Już sam wybór odpowiedniego pieca do instalacji centralnego ogrzewania bywa problematyczny. Czy nasz kocioł powinien być stojący czy wiszący? Z wbudowanym zasobnikiem czy samodzielnym zbiornikiem na c.w.u? Z czym wiąże się ten wybór i jakie ma on znaczenie w praktyce?

Zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę użytkową

ZENA, naścienny kocioł gazowy

ZENA, naścienny kocioł gazowy

Kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem przeznaczony jest do mieszkań i domów, w którym istnieje duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Rury, armatura i osprzęt urządzenia ukryte są w obudowach. Wariant z wbudowanym zasobnikiem można polecić w domu, w którym będzie on zainstalowany w pomieszczeniu wydzielonym na powierzchnię techniczną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kotłach stojących z zasobnikiem? Poznaj nasze produkty. 

Kotły wiszące dwufunkcyjne najlepiej sprawdzają się w niewielkim domu lub mieszkaniu, w którym nie ma aż tak wielkiego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Wariant dwufunkcyjny wytwarza wodę przepływowo w płytowym wymienniku ciepła. Nie trzeba więc czekać aż zbiornik wody podgrzeje się w całości. Ma to wpływ na zmniejszenie strat energii, ale przekłada się na mniejszy komfort korzystania z ciepłej wody Wariant dwufunkcyjny wyglądem przypomina szafkę kuchenną i jest “kompletną kotłownią”.

Natomiast w przypadku kotła wiszącego z osobnym zasobnikiem powinno być przewidziane miejsce w oddzielnym pomieszczeniu, np. w kotłowni. Zwyczajowo pojemność podgrzewacza dla kotła wiszącego mieści się w granicach 100 – 150 litrów.

Więcej o kotłach wiszących znajduje się TUTAJ i TUTAJ.

Wielkość kotła

Istotną różnicą pomiędzy kotłami wiszącymi a stojącymi jest ich wielkość. Wariant stojący z reguły zajmuje więcej miejsca. Wymaga także zakupu i instalacji dodatkowych elementów do jego funkcjonowania. Dobrze współpracuje z dotychczasowymi instalacjami.

Wariant wiszący zazwyczaj jest mniejszy i tańszy. Może występować z zasobnikiem wbudowanym lub wolnostojącym.

Kotły wiszące są wciąż nowym trendem w rozwoju techniki grzewczej. Ich zwolennicy chwalą sobie to, że urządzenie stanowi kompletną kotłownię z wbudowanymi elementami. Kotły można powiesić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, co wiąże się z oszczędnością miejsca i możliwością zaaranżowania nowej przestrzeni użytkowej. Niektóre modele kotłów wiszących można też zabudować – umieścić je w szafce lub we wnęce ściennej, a od frontu zakryć, np. płytą meblową.

Zatem, jeśli zastanawiamy się, który rodzaj kotła wybrać, wiszący czy stojący, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jakie jest nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową oraz ile miejsca jesteśmy w stanie wygospodarować w domu na jego montaż. Miejmy też na względzie wiek naszej instalacji oraz względy estetyczne i finansowe.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: