Kocioł kondensacyjny: jakie parametry brać pod uwagę?

Przez Adam
W Instalatorzy
Czerwiec 11, 2018
0 komentarzy
873 Views

Wybór kotła kondensacyjnego nie jest zadaniem prostym. Wielu producentów, dziesiątki różnych możliwości – jednym słowem można się pogubić. Podpowiadamy, na jakie parametry kotłów zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Moc kotła

Podstawą jest to, aby kocioł dostarczał tyle ciepła, żeby bezproblemowo ogrzać dom i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Oznacza to, że na samym początku musimy zwrócić uwagę na jego moc. Przez większą część okresu grzewczego temperatura zewnętrzna wynosi ok. 0°C. Dodatkowo, zapotrzebowanie domu na moc zależne jest głównie od dwóch czynników: jakości ocieplenia oraz rozmiarów domu. Nie ma sensu inwestowania w zakup kotłów z zapasem mocy. Urządzenie wykazuje się wtedy mniejszą sprawnością, a to przekłada się na większe zużycie paliwa. Pomocne w podjęciu decyzji mogą być kalkulatory mocy grzewczej, jednak najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z fachowcem.

Fot_aranzacyjne_DeDietrichModulacja

Wybierając kondensacyjny kocioł gazowy, szczególnie dla domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, dobrze jest przyjrzeć się zakresowi modulacji mocy grzewczej. Jest to przedział mocy kotła, w którym dopasowuje on ilość wytwarzanego ciepła w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło (w zależności od temperatury zewnętrznej), np. w przypadku kotła Lumea MPX zakres ten wynosi od 3,7 do 34 kW. Im zakres będzie większy, tym kocioł gazowy lepiej będzie się dopasowywał do zapotrzebowania na ciepło, rzadziej będzie się uruchamiał, co przełoży się także na mniejsze zużycie gazu.

Efektywność i klasa

Istotnymi parametrami jest też średnioroczna efektywność energetyczna dla c.o i c.w.u oraz klasa energetyczna. Jej zadaniem jest dostarczenie użytkownikom prawdziwych, identyfikowalnych i porównywalnych danych o zużyciu energii, wydajności i innych istotnych parametrach. Celem etykietowania jest zachęcanie konsumentów do zakupu produktów o wyższej sprawności. Dla tradycyjnych kotłów gazowych i olejowych została wprowadzona skala od A do G. Określana jest ona poprzez obliczenie uzyskiwanej sprawności średniorocznej, która uwzględnia zmienne warunki pracy kotła w ciągu całego sezonu grzewczego.

Nie mniej ważne

Warto przyjrzeć się parametrowi poziomu mocy akustycznej, który definiuje hałas emitowany w pomieszczeniu przez kocioł. Równie ważne są też warunki gwarancji oraz organizacji serwisowej wybranego producenta.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: