Kocioł jedno- i dwufunkcyjny – czym się różnią?

Przez Adam
W Instalatorzy
Luty 7, 2017
0 komentarzy
812 Views

Różnorodność kotłów kondensacyjnych, które są dostępne obecnie na rynku, pozwala dobrać urządzenie grzewcze najbardziej odpowiadające oczekiwaniom klienta. Poza rozróżnieniem kotłów ze względu na paliwo w nim spalane (gaz lub olej) możemy także wyróżnić kotły, biorąc pod uwagę ich zastosowanie: jedno- i dwufunkcyjne.

NeovoEcoNOx_z zasobnikiem_zdjecie aranzacyjneKotły jednofunkcyjne

Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w ogrzewanym pomieszczeniu. Krótko mówiąc, pełnią funkcję grzewczą. Inwestycja w to urządzenie będzie zasadna szczególnie, gdy ciepła woda użytkowa pozyskiwana jest z innego źródła, np. termodynamicznego podgrzewacza wody lub powietrznej bądź gruntowej pompy ciepła. Jeśli jednak kocioł powinien nie tylko ogrzać pomieszczenie, ale także podgrzać c.w.u, należy kocioł jednofunkcyjny wyposażyć w pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny z takim zasobnikiem dobrze sprawdzi się w dużych domach, dla więcej niż 3 osób, z dwiema łazienkami. Takie rozwiązanie będzie w stanie sprostać dużemu zapotrzebowaniu na c.w.u.

Kotły dwufunkcyjne

Bardziej kompaktowym urządzeniem jest kocioł dwufunkcyjny, który jest odpowiedzialny nie tylko za ogrzewanie pomieszczeń, ale także za podgrzanie c.w.u. Ta druga funkcja załącza się dopiero w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą, dlatego kocioł podgrzewa jej tylko tyle, ile w danym momencie jest potrzebne. Kocioł dwufunkcyjny można zamontować w kuchni lub łazience. Jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych domów, w których te pomieszczenia znajdują się w niewielkiej odległości. Dzięki temu nie będzie trzeba długo czekać aż podgrzewana na bieżąco woda dopłynie z jednego pomieszczenia do drugiego.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: