Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na nasze samopoczucie?

Przez Adam
W Instalatorzy
Styczeń 30, 2018
0 komentarzy
279 Views

Optymalna temperatura w domu zależy od wielu czynników m.in. pomieszczenia, pory roku oraz stanu zdrowia mieszkańców. Zobaczcie, ile stopni ciepła jest dla naszego organizmu najkorzystniejsze.

74583155_5Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić pomieszczeniom. w których spędzamy przeważającą część czasu. Żeby jednak domownikom mieszkało się komfortowo, warto zadbać o wszystkie kąty naszego mieszkania. W pokojach dziennych temperatura nie powinna przekraczać 21oC. Należy jednak zaznaczyć, że latem lepiej znosimy wyższe temperatury, z kolei zimą za optymalną temperaturę w mieszkaniu uważa się 18-21oC. Ponadto kobiety, dzieci oraz osoby starsze lepiej czują się w nieco większym cieple. Jeśli chodzi o sypialnię, to tu temperatura powinna się mieścić w granicach 17-21°C. Zawsze przed zaśnięciem powinniśmy pamiętać też o otwarciu okna na co najmniej 10 minut przed snem, by przewietrzyć pomieszczenie. W kuchni, gdzie temperatura podnosi się w czasie przygotowywania różnego rodzaju posiłków, temperatura powinna wynosić 19-20°C, zaś w łazience powinno być najcieplej – nawet 25°C.

Wpływ temperatury na zdrowie

Przy ustalaniu temperatury w domu warto również pamiętać o wskazówkach Światowej Organizacji Zdrowia. Według niej 16°C to absolutne minimum dla osób z problemami z oddychaniem i alergików. Osoby starsze, chore, niepełnosprawne lub bardzo młode, powinny przebywać z kolei w co najmniej 20°C. Na takim poziomie określane są dla tych grup dolne granice temperatury uznawane za komfortowe. Jako górną granicę dla wszystkich grup wiekowych podaje się 24°C. Należy też pamiętać, aby nie przesadzać z ciepłem. Dlaczego? Przy temperaturze powyżej 21°C wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła. W rezultacie częściej się przeziębiamy. Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie.

Ustaw temperaturę za pomocą automatyki pogodowej

Regulatory pokojowe sterują pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Posiadają kilka programów m.in. godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Urządzenia te umożliwiają wyznaczenie optymalnej temperatury w zależności od konkretnej pory lub czasowe jej obniżenie, np. na czas dłuższego wyjazdu. Całą instalację grzewczą możemy też podzielić na różne strefy dzięki zamontowaniu termostatów w kilku pomieszczeniach. W ten sposób zagwarantujemy sobie komfortową temperaturę dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: