Jak polskie miasta walczą z zanieczyszczonym powietrzem: Poznań

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Kwiecień 13, 2017
0 komentarzy
489 Views

Nastała wiosna, a wyższe temperatury niedługo pozwolą zrobić kilkumiesięczną przerwę w ogrzewaniu domów i mieszkań. Nie oznacza to jednak, że można przestać troszczyć się o środowisko i własne zdrowie. Doskonale wiedzą o tym władze i mieszkańcy Poznania – kolejnego miasta skutecznie walczącego o poprawę jakości powietrza.

LOGO_POZNAN_PL_CMYK_bzNieszczelne okna i drzwi są jednym z głównych powodów strat ciepła w budynkach. Dlatego Wydział Ochrony Środowiska w Poznaniu zainicjował akcję Trzymaj ciepło!, w ramach której prowadzone są badania termowizyjne obiektów mieszkalnych. Ten edukacyjno-informacyjny projekt ma na celu uświadomienie mieszkańcom Poznania, że straty ciepła nie tylko zmniejszają efektywność ogrzewania domów, ale także są źródłem zbędnych wydatków. W ciągu 7 edycji projektu badania zostały przeprowadzone już w 3228 domach jednorodzinnych i 110 kamienicach. Otrzymane wyniki badań motywują właścicieli budynków do naprawy ich warstwy cieplnej i zapobieganiu zużyciu zbyt dużej ilości energii.

Miasto już w latach 90. podjęło kroki w celu poprawy jakości powietrza polegające głównie na likwidacji urządzeń opalanych paliwem stałym. Umożliwiono uzyskanie dofinansowania na wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne urządzenia grzewcze. Jak informuje raport Zrównoważone miasta, w efekcie tych działań w ciągu 20 lat zaopatrzenie w ciepło uzyskane ze spalania węgla zmniejszyło się z 54% do 14%.

Dużym ułatwieniem dla mieszkańców i szansą na zwiększenie ich świadomości ekologicznej jest publikowanie 3-dniowych ekoprognoz, które za pośrednictwem lokalnych mediów trafiają do poznaniaków. Dzięki temu posiadacze ogrzewania dwusystemowego mogą dostosować jego formę do panujących warunków pogodowych i zrezygnować z używania paliwa stałego w dniach, w których niosłoby to najbardziej szkodliwe skutki.

Ponadto w Poznaniu prowadzone są zajęcia z ecodrivingu, uczące ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Miasto posiada również rozbudowaną sieć tras rowerowych i liczne stacje roweru miejskiego. Planowana jest również dalsza rozbudowa taboru tramwajowo-autobusowego.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: