Jak polskie miasta walczą z zanieczyszczonym powietrzem: Olsztyn

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Maj 4, 2017
0 komentarzy
345 Views

Jeziora, rzeki, parki to znak rozpoznawczy Olsztyna położonego na terenie Warmii i Mazur. Właśnie  bogactwo przyrody wymaga zadbania o odpowiednie warunki do dalszego rozwoju flory i fauny. Pierwszym krokiem jest zminimalizowanie zanieczyszczeń powietrza, do czego władze miasta od lat skutecznie dążą.

olsztyn_logoDwa lata temu przyjęto „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Olsztyna”. W dokumencie jako priorytet postawiono przebudowę systemu dystrybucji ciepła na terenie miasta, w tym wykorzystanie energooszczędnych i ekologicznych źródeł, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. W niedalekiej przyszłości władze Olsztyna planują termomodernizację hali widowiskowo – sportowej „Urania”, jednego z najważniejszych obiektów.

Miasto oddaje do dyspozycji mieszkańców oraz turystów bogatą bazę rekreacyjno – wypoczynkową. Niedawno powstałe Centrum rekreacyjno – sportowe „Ukiel” już wykorzystuje energooszczędne i przyjazne dla środowiska technologie: elektronicznie sterowane oświetlenie boisk oraz inteligentne oświetlenie ścieżek spacerowych. Miasto zainwestowało również w ekologiczne formy ogrzewania. Jeden z obiektów w Centrum „Ukiel” – „Słoneczna Polana” – jest ogrzewana przy pomocy gruntowych wymienników ciepła, których odwierty sięgają 150 m poniżej powierzchni gruntu.

Duży nacisk władze Olsztyna położyły również na modernizację i rozwój komunikacji miejskiej. W 2015 roku zakończono budowę linii tramwajowych i pasów ruchu dla autobusów. Zainwestowano także w nowe pojazdy i reorganizację komunikacji w centrum miasta. Wprowadzony został także system ITS, dzięki któremu autobusom i tramwajom przyznano priorytet na skrzyżowaniach. W ramach realizacji celów określonych w „Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Olsztyna” Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakupiło do tej pory 52 autobusy spełniające standardy ekologiczne, a w planie jest dalsza rozbudowa linii tramwajowych oraz tras rowerowych. Jednym z programów przyjętych przez Radę Miasta i sukcesywnie realizowanych jest również „Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna”, który został nagrodzony w kategorii „Planowanie Strategiczne” Europejskiej Rady Planowania Urbanistycznego.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: