Jak polskie miasta walczą z zanieczyszczonym powietrzem: Muszyna

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Maj 11, 2017
0 komentarzy
414 Views

Ponieważ Muszyna jest jedną z gmin uzdrowiskowych, musi posiadać klimat i naturalne surowce lecznicze o właściwościach sprzyjających dochodzeniu do zdrowia, które potwierdza się certyfikatem. Nic więc dziwnego, że władze miasta szczególnie troszczą się o jakość tamtejszego powietrza.

Zrzut ekranu 2017-05-29 o 13.56.17Certyfikat poświadczający odpowiednią atmosferę i klimat Muszyna otrzymała 8 lat temu. Duży wpływ na jakość tamtejszego powietrza ma fakt, że z ogrzewania za pomocą gazu korzysta aż 62% mieszkańców Muszyny. Taka forma ogrzewania jest także stosowana przez sanatoria i uzdrowiska mieszczące się na terenie gminy. Prawie wszystkie obiekty użyteczności publicznej poddano termomodernizacji i wyposażono w baterie słoneczne. Władze Muszyny zainwestowały także w pompy ciepła, które podgrzewają wodę m.in. w tamtejszym Centrum Rekreacji Wodnej.

W ostatnim czasie został zatwierdzony program gospodarki niskoemisyjnej, w efekcie czego inwentaryzacji poddano źródła niskiej emisji i zdecydowano o wprowadzeniu dopłat do wymiany starych pieców oraz montażu nowoczesnych i ekologicznych urządzeń grzewczych. Wysokość dopłat wynosi 4 tys. zł.

Władze Muszyny duży nacisk kładą jednocześnie na edukację w zakresie ekologii i ochrony środowiska, dlatego dystrybuują broszury i ulotki, także w szkołach, oraz prowadzą działania uświadamiające za pośrednictwem internetu.

Przy współpracy z miejscową policją prowadzone są również kontrole gospodarstw, które wzbudzają podejrzenie spalania w urządzeniach grzewczych niewłaściwego paliwa lub śmieci.

Jakość powietrza w gminie Muszyna jest na bieżąco monitorowana za pomocą stacji WIOŚ.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: