Jak działa kocioł kondensacyjny?

Przez Adam
W Instalatorzy
Lipiec 27, 2017
0 komentarzy
466 Views

Często jest tak, że mimo że na co dzień korzystamy z wielu urządzeń, to nie mamy pojęcia jak one działają. Zwykle nie jest nam to do niczego potrzebne, jednak bywa i tak, że zdobyta wiedza pozwala kontrolować sposób ich działania oraz lepiej wykorzystać posiadane przez nie możliwości.

kociol-kondensacyjny-dwufunkcyjny-mcr-home_zdjecie-aranzacyjne-fot-de-dietrichKocioł kondensacyjny, podobnie jak tradycyjny wykorzystywany jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i wody zasilającej centralne ogrzewanie. Różnica polega jednak na tym, że odprowadzane przez kocioł tradycyjny spaliny o temp. powyżej 100°C, wraz z częścią energii uzyskanej w procesie spalania gazu są utracane. Kotły kondensacyjne natomiast wykorzystują tą energię, dzięki czemu ich sprawność jest wyższa. Zasada działania tych urządzeń wbrew pozorom jest niezwykle prosta.

Tak jak wcześniej wspomniałem, kocioł kondensacyjny odzyskuje część energii cieplnej, która w kotle tradycyjnym zostałaby wydalona wraz ze spalinami. Dzieje się tak za sprawą zastosowania dodatkowego wymiennika ciepła. Jego zadaniem jest odzyskanie jak największej ilości ciepła ze spalin. Powracająca z instalacji centralnego ogrzewania woda wpływa do wymiennika wtórnego (kondensacyjnego) i odbiera ciepło ze spalin oraz schładza je do temperatury poniżej punktu rosy (58°C). Jest to temperatura przy której zaczyna skraplać się para wodna ze spalin. W efekcie wytwarza się energia, który sprawia że kotły te mają tak wysoką sprawność i są niezwykle wydajne.

Dobierając optymalną moc kotła będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie lub dom zostaną odpowiednio ogrzane. Należy przy tym wspomnieć, że kotły kondensacyjne są sprawniejsze, jeśli są mniej obciążone. Duże znaczenie mają tutaj regularne przeglądy tych urządzeń.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: