Jak dobrać urządzenie grzewcze do swoich potrzeb?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Marzec 29, 2016
0 komentarzy
1849 Views

Dzięki wprowadzeniu Dyrektywy ErP sukcesywnie rośnie świadomość ekologiczna związana z wyborem i użytkowaniem konkretnych źródeł ciepła. Różnorodne dotacje na wymianę urządzeń grzewczych również sprawiają, że coraz więcej osób myśli o zmianie pieca węglowego lub klasycznego kotła gazowego na bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Na jakie urządzenie warto się zdecydować? Kiedy wybrać kocioł kondensacyjny a kiedy pompę ciepła? Na te i inne pytania odpowiemy razem z ekspertem firmy De Dietrich w 3 kolejnych wpisach.

Kotły kondensacyjne – gazowe i olejowe

MCR3_PlusJednymi z najczęściej wybieranych obecnie urządzeń grzewczych są kotły kondensacyjne. Ich najważniejsza zaleta to wysoka sprawność, którą zapewnia zjawisko kondensacji. Sprawność konkretnego modelu jest też uzależniona od konstrukcji wymiennika ciepła, a także od jakości materiałów, z których wykonane jest urządzenie.

Na rynku są dostępne kotły kondensacyjne gazowe i olejowe. Wybór będzie uzależniony od dostępu do konkretnego rodzaju paliwa. Kotły olejowe są wybierane najczęściej wtedy, gdy nie jest możliwe podłączenie do sieci gazowej i nie ma możliwości przechowywania gazu płynnego w okolicy domu. Paliwo olejowe ma tę przewagę, że można je magazynować w zbiorniku w budynku.

Zarówno kotły kondensacyjne olejowe, jak i gazowe występują w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Kotły jednofunkcyjne  z towarzyszącym im zasobnikiem wody są wybierane częściej przez właścicieli dużych domów, z więcej niż jedną łazienką, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest duże. Kocioł odpowiada wtedy za zasilenie instalacji centralnego ogrzewania, a zasobnik zapewnia wyższy komfort c.w.u. – można podgrzać jej duży zapas i korzystać niemal bez ograniczeń. Kocioł dwufunkcyjny odpowiada zarówno za ogrzewanie, jak i podgrzanie c.w.u. Kocioł dwufunkcyjny ma wbudowany wymiennik płytowy i woda jest podgrzewana na bieżąco. Taki kocioł zwykle jest instalowany w mieszkaniach lub niewielkich domach, gdzie nie tylko nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę, ale też miejsca na zasobnik.

Po wejściu w życie Dyrektywy ErP oferta producentów kotłów kondensacyjnych będzie się sukcesywnie rozszerzać. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii doświadczonego instalatora, który doradzi najlepsze rozwiązanie – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w firmie De Dietrich Technika Grzewcza będącej liderem na rynku kotłów kondensacyjnych. – Wybierając nowe urządzenie, trzeba kierować się nie tylko ceną, ale też doświadczeniem producenta.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: