Instalatorze, zwróć uwagę na szczegóły

Przez Adam
W Instalatorzy
Czerwiec 16, 2015
1 komentarz
1196 Views

Kilka dni temu Monika pisała o tym, dlaczego warto zlecić przegląd kotła po sezonie grzewczym, a nie czekać na pierwsze mrozy. Dziś kilka wartościowych porad dla specjalistów, którzy przeprowadzają przeglądy i konserwacje kotłów.

1103 KOUFRA PDD_96Nie wszystkie usterki kotła są widoczne na pierwszy rzut oka, warto więc zadać kilka pytań klientowi. Wykonanie przeglądu wiosną ma tę zaletę, że będzie on pamiętał, jak kocioł pracował przez okres grzewczy – czy działo się coś niepokojącego, czy kocioł był używany częściej niż zwykle, czy w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany, przeprowadzono ostatnio remont? Zwłaszcza ta ostatnia kwestia jest istotna – użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, że postawienie dodatkowych ścian w kotłowni lub zastawienie dopływu powietrza wpływa na pracę sprzętu. Należy więc szczegółowo sprawdzić, czy wielkość i organizacja pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, nie uległy zmianie.

Jeśli dokonujemy przeglądu kotła dwufunkcyjnego, nie mniej ważne od sprawdzenia funkcjonalności związanych z centralnym ogrzewaniem, jest skontrolowanie działania priorytetu ciepłej wody.

Podczas wizyty instalatora klienci często pytają o szczegóły związane z użytkowaniem i konserwacją kotłów. Dzięki radom i sugestiom możemy liczyć, że świadomy użytkownik utrzyma sprzęt w dobrym stanie, a kolejna wizyta będzie jedynie prewencyjna.

Moment przeglądu jest też dobrą okazją, aby w przypadku szczególnie wyeksploatowanych urządzeń, zaproponować ich wymianę. Kotły nowej generacji są bowiem nie tylko bardziej ekonomiczne w użyciu, ale też łatwiejsze w konserwacji. Spośród asortymentu De Dietrich szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się kocioł MCR3. Zarówno dla instalatorów, jak i dla użytkowników końcowych ważna jest jego odporność na osadzanie się kamienia kotłowego. W przypadku wypełnienia instalacji twardą wodą nawet o wskaźniku 21 dH nie ma ryzyka uszkodzenia wymiennika kotła.

Po zakończeniu przeglądu należy koniecznie uruchomić urządzenie i ponownie sprawdzić jego działanie. Na koniec wizyty warto przypomnieć klientowi o rękojmi na wykonaną usługę i gwarancji na wymienione części.

1 komentarz do “Instalatorze, zwróć uwagę na szczegóły”

  1. […] grzewczym. Pisałam już, dlaczego warto nie czekać z takim przeglądem do zimy, a Adam przekazał garść porad swoim kolegom po fachu. No właśnie… Wiele osób zastanawia się, kto tak właściwie może zrobić przegląd […]

komentarze z facebooka: