Infrastruktura miejska zasilana słońcem

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Październik 9, 2018
0 komentarzy
1499 Views

Nie tylko domy jednorodzinne, obiekty instytucji publicznych i przemysłowe wykorzystują promienie słoneczne. Coraz częściej panele fotowoltaiczne znajdują zastosowanie również w infrastrukturze miejskiej.

Inisol_kolektorWydawać by się mogło, że dachy budynków to najlepsze lokalizacje do montażu instalacji fotowoltaicznych. Tymczasem w wielu miastach jest coraz więcej miejsc, które zasilane są słońcem. Wśród nich należy wymienić m.in. parki i inne tereny zielone, gdzie zastosowano lampy solarne oświetlające chodniki i ścieżki rowerowe. Co ciekawe, pojawiają się także inne, niecodzienne rozwiązania. Doskonałym tego przykładem są ławki solarne, wyposażone w panele fotowoltaiczne. Energia pozyskiwana ze słońca umożliwi naładowanie, np. smartfona. Tego typu rozwiązania można znaleźć m.in. w Bydgoszczy, u zbiegu ulic Gdańskiej, Pomorskiej i Dworcowej. Koszt wykonania takiej ławki od ok. 9,5 tys. złotych, a 85% kosztu ławki zostało zrefundowane z funduszy Unii Europejskiej.

Panele fotowoltaiczne w ruchu miejskim

Niebawem łódzkie MPK w swojej flocie posiadać będzie 20 pojazdów wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Za ich pomocą możliwe będzie zasilenie kasowników i biletomatów. Rozwiązanie to wpłynie korzystnie na poprawę bilansu energetycznego i przyczyni się do zmniejszenia emisji.

W Polsce autobusy posiadające ogniwa fotowoltaiczne na dachu kursują już po Warszawie i Krakowie. W stolicy do niewielkiej floty autobusów z ogniwami fotowoltaicznymi dołączyło kolejne 80. W ich przypadku energia produkowana z fotowoltaiki wykorzystywana jest do zasilania kasowników, biletomatów, klimatyzacji, elektronicznej informacji pasażera oraz monitoringu. W autobusach krakowskiego MPK panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu służą do wspomagania zasilania instalacji pokładowej autobusu – 24 V, która dostarcza energię m.in. do automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych oraz oświetlenia.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: