Gruntowa pompa ciepła: kolektor pionowy vs. kolektor poziomy

Przez Adam
W Instalatorzy
Luty 12, 2019
0 komentarzy
483 Views

Wybór odnawialnych źródeł energii to nie tylko moda, ale i wiele korzyści dla użytkowników. Szczególnie dużo oferują gruntowe pompy ciepła, w których możemy zastosować dwie technologie dolnego źródła ciepła: kolektor pionowy lub poziomy.

Gruntowe pompy ciepła odbierają ciepło z gruntu za pomocą wymiennika umieszczonego w gruncie. Tutaj wykorzystywane technologie mogą być dwie: kolektor pionowy lub poziomy, a ich montaż związany jest z ingerencją w podłoże działki. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się oba rozwiązania.

Kolektor pionowy

Tego typu rozwiązanie wybierane jest najczęściej przez właścicieli niewielkich działek i tych o nieregularnym kształcie. W przypadku kolektorów pionowych konieczne jest wykonanie kosztownych odwiertów, które muszą być poprzedzone uzyskaniem niezbędnego pozwolenia geologicznego. Kolektory montowane są w odwiertach, których głębokość może mieć ok. 100 m, a ich głębokość uzależniona jest od takich czynników jak ilość energii potrzebnej do uzyskania z gruntu, dostępność miejsca oraz względy ekonomiczne. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie sond. Minimalna odległość między odwiertami powinna wynosić: 6 m dla długości sond poniżej 70 m, 8 m dla długości sond od 70 do 100 m i min. 8% głębokości odwiertu dla długości sond powyżej 100 m. W przypadku gruntowych pomp ciepła istnieje również możliwość wykorzystania zbiorników wodnych i cieków powierzchniowych jako dolne źródło ciepła.

realizacja_kolektor_gruntowy_fot-sofathKolektor poziomy

Montaż kolektorów poziomych jest świetną propozycją dla właścicieli działek o większej powierzchni. Zwykle kolektor zajmuje powierzchnię ok. 150% powierzchni domu. Realizacja całego przedsięwzięcia jest mniej kosztowna i nie wymaga odwiertów, tak jak jest to w przypadku kolektora pionowego. Nie ma też problemów z zagospodarowaniem ogrodu. Można sadzić nie tylko ozdobne trawy, byliny, ale również krzewy, które mają płytko usytuowany system korzeniowy.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: