Gruntowa pompa ciepła: kolektor pionowy vs. kolektor poziomy

Przez Adam
W Instalatorzy
Luty 12, 2019
0 komentarzy
126 Views

Wybór odnawialnych źródeł energii to nie tylko moda, ale i wiele korzyści dla użytkowników. Szczególnie dużo oferują gruntowe pompy ciepła, w których możemy zastosować dwie technologie dolnego źródła ciepła: kolektor pionowy lub poziomy.

Gruntowe pompy ciepła odbierają ciepło z gruntu za pomocą wymiennika umieszczonego w gruncie. Tutaj wykorzystywane technologie mogą być dwie: kolektor pionowy lub poziomy, a ich montaż związany jest z ingerencją w podłoże działki. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się oba rozwiązania.

Kolektor pionowy

Tego typu rozwiązanie wybierane jest najczęściej przez właścicieli niewielkich działek i tych o nieregularnym kształcie. W przypadku kolektorów pionowych konieczne jest wykonanie kosztownych odwiertów, które muszą być poprzedzone uzyskaniem niezbędnego pozwolenia geologicznego. Kolektory montowane są w odwiertach, których głębokość może mieć ok. 100 m, a ich głębokość uzależniona jest od takich czynników jak ilość energii potrzebnej do uzyskania z gruntu, dostępność miejsca oraz względy ekonomiczne. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie sond. Minimalna odległość między odwiertami powinna wynosić: 6 m dla długości sond poniżej 70 m, 8 m dla długości sond od 70 do 100 m i min. 8% głębokości odwiertu dla długości sond powyżej 100 m. W przypadku gruntowych pomp ciepła istnieje również możliwość wykorzystania zbiorników wodnych i cieków powierzchniowych jako dolne źródło ciepła.

realizacja_kolektor_gruntowy_fot-sofathKolektor poziomy

Montaż kolektorów poziomych jest świetną propozycją dla właścicieli działek o większej powierzchni. Zwykle kolektor zajmuje powierzchnię ok. 150% powierzchni domu. Realizacja całego przedsięwzięcia jest mniej kosztowna i nie wymaga odwiertów, tak jak jest to w przypadku kolektora pionowego. Nie ma też problemów z zagospodarowaniem ogrodu. Można sadzić nie tylko ozdobne trawy, byliny, ale również krzewy, które mają płytko usytuowany system korzeniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

komentarze z facebooka: