Energooszczędny kocioł kondensacyjny

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Lipiec 24, 2014
0 komentarzy
1994 Views

Zastanawiając się nad wyborem systemu grzewczego i poszczególnych urządzeń, z których mógłby się on składać, wzięłam pod uwagę kryterium energooszczędności. Nowoczesna instalacja pozwoli mi płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Zdecydowałam się na kupno kotła kondensacyjnego. Zapewne zastanawia was, dlaczego uważa się, że urządzenie to jest energooszczędne?

Mało paliwa

Innovens MCA, naścienny gazowy kocioł kondensacyjny

Innovens MCA, naścienny gazowy kocioł kondensacyjny

Po pierwsze, kotły kondensacyjne oszczędzają paliwo. Ich zadaniem jest wychładzanie spalin i skraplanie zawartej w nich pary. Proces ten zachodzi wówczas, gdy temperatura wody grzewczej w instalacji c.o. jest niska. W rezultacie zużywają mniej paliwa niż kotły niekondensacyjne.

Sprawność na 109%

Przez sprawność kotła rozumieć należy stosunek ilości ciepła przekazanego ogrzanej w zbiorniku wodzie (energia uzyskana), do ilości energii chemicznej paliwa (ciepła dostarczonego). Kotły kondensacyjne wypadają pod względem tego kryterium o co najmniej 10 % lepiej od tradycyjnych. Różnica ta wynika z odzyskania tzw. ciepła utajonego z pary wodnej, które w przypadku tradycyjnego kotła ulatuje przez komin Sprawność kotła kondensacyjnego może sięgać 109%! Najwięcej ciepła pozyskują te zasilane gazem ziemnym i gazem płynnym. Najgorzej wypadają kotły zasilane paliwem olejowym. Ich sprawność zależy też m.in. od wilgotności powietrza do spalania.

Korzystna moc

Kocioł kondensacyjny pracuje z obciążeniem dopasowanym do warunków pogodowych. Możemy w razie potrzeby zaopatrzyć się w programator z cyklem dobowym lub tygodniowym i określać czas jego pracy. Kocioł kondensacyjny pracuje z pełną mocą zaledwie przez kilka dni w roku.

Im mniejsze obciążenie kotła kondensacyjnego, tym większa jego sprawność. Dowiedziałam się, że warto rozważyć powiększenie rozmiarów grzejników o około 20% aby korzystać z dobrodziejstwa zjawiska kondensacji i utrzymać optymalne ciepło pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na zakup i instalacje kotła kondensacyjnego, znacząco zmniejszymy emisję dwutlenku węgla.

Więcej informacji na temat kotłów kondensacyjnych De Dietrich znajduje się TUTAJ.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: