Do czego przydają się urządzenia grzewcze latem?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
Czerwiec 16, 2017
0 komentarzy
371 Views

Kotły kondensacyjne, pompy ciepła i kolektory słoneczne to urządzenia wielofunkcyjne. Posłużą nie tylko zimą – do ogrzewania domów i mieszkań, ale sprawdzą się również latem. Do czego można je wykorzystać?

fotWytwarzanie c.w.u. o każdej porze roku

Urządzenia grzewcze, niezależnie od pory roku, są zwykle źródłem ciepłej wody użytkowej. Z założenia taką rolę będzie pełnił dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny. Wersja jednofunkcyjna zapewni wysoki komfort c.w.u., jeśli będzie wyposażona w pojemnościowy podgrzewacz wody.

Ciepłą wodę dostarczają także pompy ciepła. Zarówno pompy gruntowe, jak i powietrzne posiadają zasobniki o pojemności nawet 200 lub 300 l, które zapewniają nieprzerwany dostęp do c.w.u. Latem pompa ciepła zyskuje także dodatkową funkcję. Taki model, jak Alezio evolution marki De Dietrich, jest w stanie podgrzać wodę w przydomowym basenie do komfortowej temperatury, chroniąc przy tym przed bakteriami Legionella.

Zarówno pracę kotłów kondensacyjnych, jak i pomp ciepła w zakresie produkcji ciepłej wody użytkowej mogą wspierać kolektory słoneczne. Dzięki takiemu hybrydowemu połączeniu instalacji właściciele domów zyskują najbardziej optymalne i korzystne finansowo źródła c.w.u.

Wsparcie dla klimatyzacji

O ile zimą bardziej pożądane są wyższe temperatury pomieszczeń, to latem w mieszkaniach i domach szukamy raczej schronienia przed upałem. Tu z pomocą przychodzą pompy ciepła z funkcją chłodzenia, które poza tym, że są w stanie ogrzać mieszkanie do komfortowej temperatury w okresie jesienno-zimowym, dobrze współgrają także z klimatyzacją.

Aby pompa ciepła pełniła funkcję chłodzącą, trzeba odwrócić kierunek tłoczenia sprężarki oraz zawór rozprężający. W ten sposób zmieni się bieg przepływu ciepła, a także chłodzenia, który będzie od teraz przepływał w stronę pomieszczenia. Takie chłodzenie z wykorzystaniem sprężarki nazywane jest chłodzeniem aktywnym.

Możliwe jest jednak tzw. chłodzenie pasywne, w którym sprężarka nie jest angażowana. Ponieważ już na poziomie kilku metrów pod powierzchnią gruntu temperatura jest znacznie niższa niż temperatura powietrza w lecie, w chłodzeniu pasywnym dobrze sprawdzi się gruntowa pompa ciepła. Wówczas ciecz o odpowiedniej temperaturze znajdująca się w rurach wymiennika gruntowego nie trafia do urządzenia, a bezpośrednio do dodatkowego wymiennika ciepła.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: