Dlaczego warto wybrać kolektory płaskie?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Sierpień 7, 2014
0 komentarzy
1329 Views

Kolektory słoneczne umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania domu i wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Jeśli już postanowiliśmy, że nie będziemy przejmować się rosnącymi kosztami paliw tradycyjnych i postawimy na ochronę środowiska, pozostaje nam wybrać model kolektora odpowiedni do własnych potrzeb. Co powinniśmy wiedzieć o kolektorach płaskich?

Kolektory płaskie zbudowane są z układu cienkich rurek, które przymocowane są do miedzianego lub aluminiowego absorbera z powłoką wysoko selektywną. To właśnie on pochłania promieniowanie słoneczne i ogrzewa ciecz płynącą w kanalikach. Przestrzeń na spodzie pomiędzy absorberem a obudową wypełniona jest warstwą izolującą – wełną mineralną. Górna osłona w postaci tafli specjalnego szkła solarnego chroni urządzenie przed negatywnymi wpływami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.

Kiedy kupno kolektora płaskiego jest opłacalne?

O tym, czy kupno kolektora słonecznego płaskiego jest opłacalne, decyduje szacowana ilość dziennego zużycia ciepłej wody użytkowej. Ta informacja pozwala nam na wstępne określenie, jaki typ urządzenia należy wybrać oraz jaką powierzchnię powinien mieć  kolektor. Warto mieć na względzie, że zapotrzebowanie na energię do podgrzania c.w.u. dla przeciętnej rodziny wynosi ok. 3000 kWh/rok. Jeśli temperatura c.w.u. nie musi w ciągu roku przekraczać 70°C, warto wybrać kolektor płaski.

Kolektory płaskie najlepiej sprawdzają się w instalacjach pracujących w okresie wiosennym i letnim. Są wtedy najbardziej wydajne. Jeśli planujemy wykorzystać urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i posiadamy dodatkowo basen, zakup modelu płaskiego okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponadto, zaletą kolektorów płaskich jest możliwość odpromieniowania nadmiaru ciepła w przypadku znacznych jego nadwyżek.

Kolektory słoneczne De Dietrich znajdują się TUTAJ.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: