Czym jest fotowoltaika?

Przez Adam
W Instalatorzy
Kwiecień 18, 2017
1 komentarz
3797 Views

Fotowoltaika to jeden ze sposobów wykorzystania odnawialnych źródeł energii. O ile kolektory słoneczne, na pierwszy rzut oka podobne do paneli fotowoltaicznych, wykorzystują energię słoneczną do produkcji c.w.u., to dzięki panelom fotowoltaicznym energia ze słońca jest użytkowana do produkcji energii elektrycznej, którą można później wykorzystać w dowolny sposób

panele fotowoltaiczneProdukcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym zapewnimy sobie oszczędności w wydatkach za energię przez wiele lat, niezależnie od cen prądu lokalnego zakładu energetycznego. Wyprodukowaną energię najczęściej wykorzystuje się na bieżące potrzeby gospodarstwa, ale ewentualne nadwyżki można sprzedać do elektrowni (jeśli produkcja energii jest większa niż aktualne zapotrzebowanie) lub, w przypadku systemów z akumulatorami, zmagazynować i wykorzystać np. zimą, kiedy słońca jest mniej.

Jednak własny prąd to nie tylko oszczędności, ale także działanie proekologiczne mające na celu poszanowanie kopalnych zasobów energetycznych. Przy produkcji energii elektrycznej poprzez spalanie 1 tony węgla powstają aż 2 tony CO2 i 50 kg tlenku węgla CO, a także szereg szkodliwych i rakotwórczych substancji: benzopiren, 10 kg pyłu zawieszonego, 14 kg tlenków siarki SOx i 2,1 kg tlenków azotu NOx. Tymczasem wytwarzanie własnej energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych charakteryzuje się zerową emisją CO2. Jest przyjazne dla środowiska i naszego klimatu, ogranicza zanieczyszczenie powietrza i emisję gazów cieplarnianych.

Najbardziej optymalnym miejscem na instalację paneli fotowoltaicznych jest dach. Skierowane na południe i ustawione pod kątem od 30 st. do 60 st. będą najbardziej efektywne, dlatego jeszcze lepiej, jeśli dach będzie skośny. Panele można jednak zamontować także na dachu płaskim, ścianie budynku, na ogrodzeniu lub po prostu na ziemi. Zwykle układa się je wtedy na konstrukcji nośnej, aby zapewnić jak najlepszy dostęp promieni słonecznych.

1 komentarz do “Czym jest fotowoltaika?”

  1. Styx pisze:

    Po czterech latach korzystania z paneli solarnych stwierdzam ze smutkiem że w naszym klimacie korzyść ekonomiczna uzyskana dzięki nim jest pomijalnie mała lub wręcz zerowa, albowiem do niemałych kosztów zakupu i montażu dochodzą koszty regularnego serwisowania systemu.

komentarze z facebooka: