Co zrobić, aby ciepło nie uciekało?

Przez Adam
W Instalatorzy
Grudzień 19, 2017
0 komentarzy
305 Views

Zimą szczególnie ważne jest to, aby w naszym domu było nam ciepło. Niestety zdarza się, że mimo stałego ogrzewania ciepło z niego ucieka. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z tym nieprzyjemnym problemem.

Kontrola dzięki automatyce

Regulatory pokojowe umożliwiają zarządzanie pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Najczęściej posiadają kilkanaście programów, co pozwala na optymalne dostosowanie ich do naszych potrzeb. Przez użytkowników najchętniej wykorzystywany jest programator pracujący w cyklu dobowym lub tygodniowym. Daje on możliwość ustawienia mniejszej temperatury w nocy lub w godzinach, w których mieszkańcy przebywają poza domem. W ten sposób racjonalnie gospodarujemy energią.

blogZadbać o szczelność

Najtańszym sposobem będzie uszczelnienie okien i drzwi – wejściowych i prowadzących do wiatrołapu, na strych oraz do piwnicy. W starych drewnianych oknach ciepło ucieka właśnie przez szczeliny powstałe między szybą i ramą okna. Do tego zadania nejlepszy będzie silikon bezbarwny, kit szklarski i różnego rodzaju uszczelki. Warto też przed zimą wyregulować okucia okienne, by docisk skrzydła do ościeżnicy był odpowiedni.

Miejscem utraty ciepła może być łączenie ościeżnicy okiennej ze ścianą. Najprościej wypełnić szczeliny pianką montażową. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie rolet lub zasłon, pamiętając, aby materiał nie zakrywał kaloryferów. Jeśli nasz budżet jest większy, najlepiej pomyśleć o wymianie starych okien na nowe o niskim współczynniku przenikania ciepła.

 Ocieplenie ścian budynku

Jeśli już zadbaliśmy o szczelność okien i drzwi, dobrym rozwiązaniem jest ocieplić ściany. Oczywiście zadanie to nie należy do najtańszych, jednak powinniśmy traktować je jako bardzo korzystną inwestycję na przyszłość. Na wstępie należy zaznaczyć, że różnica między budynkami wybudowanymi przed kilkudziesięcioma laty, a tymi powstałymi obecnie jest bardzo duża. Ich izolacyjność termiczna jest nawet pięciokrotnie gorsza niż wymagana współcześnie. Oznacza to, że różnica w rachunkach za ogrzewanie może wynieść kilkaset złotych.

Ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, w których to potrzebne

Wychodząc z domu należy obniżyć temperaturę w grzejnikach poprzez skręcenie termostatów. Podobnie postępujemy w przypadku pomieszczeń, w których najmniej przebywamy. Zawory ustawiamy w nich na najniższym poziomie i pozostawiamy je w tej samej pozycji do końca sezonu grzewczego. Dobrze jest też pamiętać o zmniejszeniu temperatury w nocy. Takie działanie zapewni nie tylko dodatkowe oszczędności energii, ale też lepszy sen.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: