Co to są systemy hybrydowe?

Przez Adam
W Instalatorzy
Wrzesień 5, 2017
0 komentarzy
476 Views

Łączenie różnych źródeł energii nie jest zjawiskiem nowym. Dla wielu osób pojęcie to najbardziej kojarzy się z motoryzacją, jednak i w ogrzewnictwie funkcjonuje z bardzo dobrym skutkiem.

modulens-g-hybrid-b200Zaczynając od początku, systemem hybrydowym nazywamy instalację w której zastosowano dwa różne urządzenia grzewcze. Tego typu rozwiązania najczęściej wykorzystują połączenie kotła – na olej lub gaz oraz powietrznej pompy ciepła. Stosowanie systemów hybrydowych zmniejsza koszty ogrzewania. Podstawowym zadaniem hybryd jest bowiem zapewnienie najbardziej opłacalnego w danym momencie źródła ciepła.

Jak to wygląda w praktyce?

W okresie jesienno-zimowym podczas niskich temperatur panujących na zewnątrz budynku, powietrzna pompa ciepła może nie być w stanie pracować samodzielnie, przez co potrzebuje wsparcia grzałki elektrycznej. System więc zrezygnuje z jej pracy i pozyskiwania energii z OZE na rzecz bardziej w danym momencie opłacalnego grzania za pomocą kotła kondensacyjnego. Dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u. jest zaspokajane najbardziej korzystną finansowo metodą. Powietrzna pompa ciepła w miesiącach letnich bez problemu poradzi sobie z podgrzewem c.w.u bez pomocy kotła, wykorzystując do tego jedynie energię cieplną z powietrza zewnętrznego.

Łączenie urządzeń

Posiadając działający kocioł kondensacyjny, nie ma potrzeby wymiany całej instalacji. Aby stworzyć system, wystarczy dołączyć do niego powietrzną pompę ciepła. Z kolei właściciele pomp ciepła, przy dodatkowym zastosowaniu kotła, mogą liczyć na zmniejszenie mocy pompy oraz, co za tym idzie, opłat za energię elektryczną.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: