Co instalator powinien wiedzieć o Prosumencie?

Przez Adam
W Instalatorzy
Maj 27, 2014
0 komentarzy
1593 Views

O programie Prosument zostało już napisane bardzo wiele… Wiemy, kiedy wystartował, jakie są jego główne założenia, co umożliwia. Przyjrzyjmy mu się z bliska – okiem instalatora.

Wnioskodawcami mogą być inwestorzy indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Jakie systemy możemy polecić naszym klientom, by spełnić wymogi zawarte w programie Prosument i zwiększyć produkcję energii elektrycznej i ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł?

Dotowane rodzaje instalacji

MAISON 3

Schemat mikrokogeneracji

Według wstępnych założeń programu Prosument instalacja, na którą się zdecyduje się wnioskodawca powinna być fabrycznie nowa i posiadać rękojmię wykonawcy instalacji, czyli nas instalatorów, na minimum 3 lata. Urządzenie główne, którego zaproponujemy starającym się o dotację, musi posiadać gwarancję producenta na okres co najmniej 5 lat od daty uruchomienia, a także instrukcję obsługi i użytkowania napisaną w języku polskim.

Do udziału w programie Prosument kwalifikują się następujące instalacje do produkcji energii elektrycznej lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej:

1. Źródła ciepła opalane biomasą o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt.
2. Pompy ciepła o mocy cieplnej do 300 kWt.
3. Kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt.
4. Systemy fotowoltaiczne o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp.
5. Małe elektrownie wiatrowe o zainstalowanej mocy elektrczynej do 40 kWe.
6. Mikrokogeneracja o mocy elektrycznej do 40 kWe.

Jak uzyskać dotację?

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest na trzy sposoby: może odbywać się za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego, przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub poprzez bank.

Wnioskodawcy muszą dostarczyć również dodatkowe dokumenty od wykonawców instalacji. Jako instalatorzy zobowiązani jesteśmy m.in. do określenia gwarantowanej wielkości rocznego uzysku energii elektrycznej z instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii.

Systemy, które zaproponujemy wnioskodawcom powinny charakteryzować się wysoką jakością (należy potwierdzić to dokumentami). Pamiętajmy, że jeden budynek może uzyskać tylko raz dofinansowanie w ramach programu Prosument.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: