Bezpieczne ogrzewanie: jak powstaje czad

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Grudzień 1, 2016
0 komentarzy
740 Views

Co roku sezonie grzewczym media donoszą o kolejnych ofiarach czadu. Tlenek węgla, zwany cichym zabójcą, faktycznie jest śmiertelnie niebezpieczny. Na ryzyko zatrucia czadem narażeni są szczególnie mieszkańcy domów i mieszkań, w których są zainstalowane urządzenia grzewcze starego typu – piece węglowe czy kotły gazowe z otwartą komorą spalania.

D  515M170  4471 GFPTlenek węgla jest produktem niepełnego spalania paliw: drewna, węgla, oleju czy gazu. Powstaje w wyniku spalania w niewystarczającej ilości tlenu. Jak do tego dochodzi? Większość urządzeń grzewczych starego typu czerpie powietrze do komory spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane – z kotłowni, łazienki czy kuchni. Jeśli w pomieszczeniu nie będzie wystarczającej ilości tlenu, na przykład z powodu zasłoniętej kratki wentylacyjnej czy zbyt szczelnych okien oraz niewystarczająco częstego wietrzenia – może pojawić się czad.

W kotłach atmosferycznych istnieje także ryzyko wystąpienia wstecznego ciągu kominowego i cofania się spalin. Im starsze urządzenie, tym ryzyko awarii większe.

Użytkownicy starych kotłów gazowych często zapominają o obowiązkowych przeglądach. Należy je jednak wykonywać nie tylko podczas trwania okresu gwarancji, ale także później. Doświadczony serwisant pomoże utrzymać urządzenie w pełnej sprawności i w porę podpowie, kiedy będzie trzeba je wymienić na nowe. Odpowiednie urządzenie grzewcze jest najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa związanego z czadem. O tym już niebawem w kolejnym artykule na blogu.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: