A może mikrokogeneracja?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Maj 27, 2014
1 komentarz
133349 Views

Głośno ostatnio o inicjatywach wspierających proekologiczne działania. W ostatniej notce napisałam, że wystartował program Prosument. Jednym z dofinansowanych rozwiązań są systemy mikrokogeneracji do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Co to oznacza w praktyce?

Mikrokogeneracja – produkcja prądu i ciepła

Układy mikrokogeneracji to systemy składające się z kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą, które ogrzewają budynki i wytwarzają prąd. Ich działanie jest proste. Praca silnika powoduje, że energia cieplna zmienia się na mechaniczną, a następnie na elektryczną. Jednym słowem: układy mikrokogeneracji wytwarzają prąd w bardzo korzystny sposób. Dodatkowo można je swobodnie wykorzystywać w zróżnicowanej skali zarówno do ogrzewania budynków, jak i wytwarzania energii elektrycznej.

Prosument a mikrokogeneracja

Głównym wymogiem udziału w programie Prosument jest chęć zmodernizowania instalacji elektrycznej lub elektryczno-cieplnej w budynku. Poza złożeniem odpowiednich dokumentów w NFOŚiGW, należy wybrać urządzenie mikrokogeneracyjne o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Jego wysoka jakość musi być potwierdzona odpowiednimi dokumentami. Jakie urządzenia spełniają te wymogi? Czy wśród tak bogatej oferty dostępnej na rynku jesteśmy w stanie wybrać odpowiedni system?

HybrisPower – mikrokogeneracja w domu

Wśród urządzeń przeznaczonych do mikrokogeneracji, które kwalifikują się do uzyskania dotacji jest HybrisPower. Ten naścienny kocioł kondensacyjny został wyposażony w generator prądu. Urządzenie ogrzewa dom, dostarcza ciepłą wodę użytkową oraz produkuje energię elektryczną. 2

Jego montaż nie jest uwarunkowany orientacją geograficzną budynku, czyli sprawdzi się w każdym miejscu. Ponadto, pogoda nie wpływa na wytwarzanie energii przez urządzenie, a prąd jest produkowany tylko w okresach szczytowego zapotrzebowania. Brzmi ciekawie?
Kolejną zaletą jest fakt, że przy jego instalacji nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. HybrisPower automatycznie synchronizuje się z siecią poprzez gniazdko elektryczne. Dzięki temu nie potrzebujemy innych urządzeń i zyskujemy więcej miejsca.
Dla potwierdzenia moich słów podam przykład: 1 kW mocy elektrycznej wytworzonej przez HybrisPower pozwala jednocześnie zapalić 10 żarówek o mocy 20 W (0,2 kW), zasilić telewizor (0,1 kW), komputer (0,1 kW) i pralkę (0,6 kW).

1 komentarz do “A może mikrokogeneracja?”

  1. […] pory, aby skorzystać z dotacji w ramach programu Prosument, trzeba było zdecydować się albo na mikrokogenerację, albo zainstalować na przykład pompę ciepła i oddzielnie instalację fotowoltaiczną. Jedno i […]

komentarze z facebooka: