3 nawyki związane z wentylacją pomieszczeń

Przez Adam
W Instalatorzy
Styczeń 3, 2018
0 komentarzy
338 Views

Dzięki wprowadzeniu w życie dobrych nawyków związanych z wentylacją pomieszczeń możemy nie tylko zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale również wpłynąć na nasze samopoczucie. Zalet jest jednak jeszcze więcej.

okno_wietrzenie1. Wietrzenie

Stosowane przez nas praktyki mają wpływ na osiągane oszczędności. Jedną z nich jest prawidłowe wietrzenie domu. Trzeba pamiętać, żeby w czasie mrozu nie trwało ono dłużej niż 5 minut. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normalnej wartości dzięki ciepłu zakumulowanemu w ścianach i stropach. Należy zaznaczyć, że prawidłowe wietrzenie wnętrz jest nie tylko sposobem na oszczędność energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również pozwala uniknąć problemów związanych z zawilgoceniem mieszkania.

2. Prawidłowa praca grzejników

W czasie wietrzenia należy zakręcać grzejniki znajdujące się w pomieszczeniu. Są nawet czujniki współpracujące z zaworami, które mogą to robić automatycznie. Jeśli nie zakręcimy zaworu, zimne powietrze wpadające przez otwarte okno ochłodzi termostat, powodując maksymalne otwarcie zaworu. Grzejnik zrobi się wtedy gorący, ale większość dostarczanego przez niego ciepła od razu ulotni się przez otwarte okno, a to oznacza duże straty.

3. Dbanie o szczelność

Bardzo ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest niewpuszczanie do mieszkania zimnego powietrza. O ile w przypadku krótkiego wietrzenia jest to nieuniknione, stały napływ,  nawet niewielki, chłodnego powietrza wpływa na utratę ciepła przez pomieszczenie. Przed sezonem grzewczym należy więc poprawić izolacyjność cieplną okien – tyczy się to przede wszystkim starych okien.  Natomiast w okresie grzewczym dbajmy o ich szczelne zamknięcie.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: